AgroSeznam.cz je nejnavštěvovanější web v České republice s inzercí použité a nové zemědělské techniky.
A |  A |  A
     

OBSAH

6.10.2008 - Klisna Vroucně Milovaná z Tuklek se stala evropskou šampionkou

AGRO RUBRIKY -> koně, jezdectví

Klisna Vroucně Milovaná z Tuklek se stala evropskou šampionkou - zvětšit fotografii
Klisna Vroucně Milovaná z Tuklek se stala evropskou šampionkou - zvětšit fotografii
Klisna Vroucně Milovaná z Tuklek se stala evropskou šampionkou - zvětšit fotografii

Tukleky (Pelhřimovsko) 5. října  - Dvaatřicetiletá překladatelka Petra Marešová z Prahy před lety zasvětila život chovu achaltekinských koní na farmě v Tuklekách na Vysočině. Koncem září slavila dvouletá klisna Jana-Jan, jedno z prvních zvířat narozených na farmě, historický úspěch na evropském šampionátu achaltekinských koní: zvítězila ve své kategorii. Porazila klisny z prominentních ruských a německých chovů.
    "Plemeno koní Achal Teke je nejstarším plnokrevným plemenem světa. Jeho domovinou je nevlídný pouštní Turkmenistán. Na těchto koních jezdil perský král Dáreios, světadíly dobýval Alexandr Veliký a Čingischán neváhal zorganizovat výpravu, aby jich alespoň několik získal," vypráví chovatelka. Kouzlu achaltekinského koně, jenž byl nazývaný božským, nebeským, zlatým nebo slunečním, propadla i ona.
    S láskou k nim se prý už narodila, má ji v genech. S koňmi se setkávala od dětství, od dvanácti let byla členkou jezdeckého oddílu a osm let se věnovala vytrvalostnímu ježdění. "Achaltekinský kůň byl pro mě vždycky velkým snem. Jako dítě jsem ho uviděla v učebnici a byla to láska na první pohled. Splnila jsem si ho v roce 2002, kdy jsme koupili první koně z chovu manželů Havlíčkových v Chrastavě u Liberce," řekla ČTK.
    Kvalitativní skok nastal počátkem roku 2004, kdy byli importováni z Ruska velmi kvalitní chovní koně. Mezi nimi byli i rodiče klisničky Jana-Jan (v překladu z turkmenštiny jméno znamená Vroucně Milovaná), a to hřebec Mingam a klisna Davenda, shrnula.
    Na světový šampionát, jenž se koná pravidelně v srpnu v Moskvě, se Jana-Jan nechystá, úmorná přeprava trvá 36 hodin, absolvovat by musela karanténu. Čeká ji sportovní prezentace a posléze kariéra chovné klisny. "Doufáme, že nám dá stejně úžasné potomky, jako je ona sama," přeje si Petra.
    Na farmě během šesti let pobývalo více než 40 koní, v chovu jich má 18. Stará se o ně tříčlenný tým a dobrovolníci z Jezdeckého sdružení Philoshippos, žádní zaměstnanci. Pracovní den pro ně začíná v šest hodin snídaní koní. Ceny koní jsou v Česku stále nízké, hříbě se dá koupit za zhruba 150.000 korun, kdežto klenoty z ruských stájí se prodávají i za deset milionů korun. Chovu proto pomáhají sponzoři.
    Farma Achalteke Tukleky si vytkla za cíl chovat koně maximálně odpovídajícího standardu plemene, výkonného a takového, který nebude jen věrným jezdeckým partnerem, ale zároveň i uměleckým dílem. Charakteristickými vlastnostmi tohoto plemene jsou konstituční tvrdost, vytrvalost a rychlost společně s vysokou inteligencí a silnou vazbou na člověka. Třeba sedmiletý vraník Samurai, jenž přicestoval do Tuklek z hřebčína v Rusku, nesnáší, když chovatelka odjíždí z farmy, plížit se musí zadní brankou. Samurai ji z okna své stáje střeží celý den i noc, čeká, až zhasne světlo v ložnici.
    Pro svoji mimořádnou výkonnost a mystickou krásu byli tito koně cenným a žádaným artiklem. Typický pro jejich srst je kovový lesk. "Turkmeni koně ve vodě nekoupali, ale brali je během dne do rozžhavených písků pouště, kde je nechali ve volnosti vyválet. Po takovéto písečné koupeli se už i tak zlatá srst neobyčejně leskla a zářila," vypráví Marešová.
    V rámci plemene se nejčastěji vyskytují hnědáci, ale také plaváci, následují vraníci, ryzáci, bělouši, žluťáci a cremello. Podle rychlosti je achaltekinec na druhém místě za anglickým plnokrevníkem. Je temperamentní a má nadprůměrný intelekt. Již několikrát jim hrozilo úplné vyhynutí.

Tisk
Autor: ČTK


Poslední zprávy:

Zpět


Reakce k článku:

Žádná reakce.

Vložit novou reakci:

Jméno:

Text:

Ochrana proti spamům - vlož telefonní číslo na hasiče:Redakce serveru AgroSeznam.cz nenese odpovědnost za obsah příspěvků čtenářů.
Redakce si vyhrazuje právo mazat či zkracovat texty naplňující skutkovou podstatu trestného činu hanobení rasy, národa a přesvědčení,  příspěvky obsahující vulgární výrazy a urážky a příspěvky dlouhé, jinak nevhodné či nevztahující se k tématu.

Zpět

VYHLEDÁVÁNÍ:
Typ inzerátu:

Datum přidání:

Typ stroje:
Výrobce:

Země/kraj/okres:

Sekce:


Kategorie:


REKLAMA