AgroSeznam.cz je nejnavštěvovanější web v České republice s inzercí použité a nové zemědělské techniky.
A |  A |  A
     

OBSAH

13.2.2008 - I koně mají své muzeum.

AGRO RUBRIKY -> koně, jezdectví

I koně mají své muzeum. - zvětšit fotografii
Pohlednice s obrazem starokladrubáka

Hippologické muzeum, tedy o koních, mají na zámku ve Slatiňanech - kousíček od Chrudimi. Sbírka exponátů je úctyhodná, v takovém rozsahu nemá v celé Evropě obdoby. Zámek, původně tvrz, doznal současné podoby po mnoha přestavbách na přelomu devatenáctého století. A na sklonku čtyřicátých let minulého století zde bylo vybudováno "muzeum koní", které se dělí na vědeckou (v šesti výstavních prostorech ve východním křídle) a část "Kůň v umění".
U zrodu muzea byl univerzitní profesor PhDr. MUDr. František Bílek, DrSc., zakladatel české zootechniky a ve světě uznávaný genetik. Dva z koňů Převalského, které Bílek zakoupil se později stali zakladateli světoznámého chovu, spjatého s pražskou zoologickou zahradou. A v roce 1939 se profesor Bílek pustil do záchrany starokladrubského vraníka. Nedaleko zámku v hřebčíně Slatiňany se tento kůň chová již přes šedesát let. V současnosti chová hřebčín Slatiňany kolem 250 kusů starokladrubských koní, převážně vraníků. Pro zajímavost - tyto koně používá jízdní policie v Ostravě a Pardubicích.
Zámek s muzeem je zpřístupněn v dubnu a říjnu: so, ne, sv - 9.30 - 15.00 a od května až do konce září (vždy kromě pondělí) 9.00 - 16.00 hod.
Hřebčín Slatiňany umožňuje prohlídky od dubna do konce srpna (vždy kromě pondělí) v 11.00 hod, ve 13.00 hod., ve 14.30 hod. a v 16.00 hod.

http://www.hippologickemuzeumslatinany.cz/

Tisk
Autor: ich


Poslední zprávy:

Zpět


Reakce k článku:

Žádná reakce.

Vložit novou reakci:

Jméno:

Text:

Ochrana proti spamům - vlož telefonní číslo na hasiče:Redakce serveru AgroSeznam.cz nenese odpovědnost za obsah příspěvků čtenářů.
Redakce si vyhrazuje právo mazat či zkracovat texty naplňující skutkovou podstatu trestného činu hanobení rasy, národa a přesvědčení,  příspěvky obsahující vulgární výrazy a urážky a příspěvky dlouhé, jinak nevhodné či nevztahující se k tématu.

Zpět

VYHLEDÁVÁNÍ:
Typ inzerátu:

Datum přidání:

Typ stroje:
Výrobce:

Země/kraj/okres:

Sekce:


Kategorie:


REKLAMA