AgroSeznam.cz je nejnavštěvovanější web v České republice s inzercí použité a nové zemědělské techniky.
A |  A |  A
     

OBSAH

18.2.2008 - Americký miniaturní kůň

AGRO RUBRIKY -> koně, jezdectví

Americký miniaturní kůň - zvětšit fotografii

Dokonalá zmenšenina velkého koně - to je americký miniaturní kůň. Šlechtění a vývoj trval téměř 400 let křížením různých plemen malých koní (shetlandského a islandského koně, malých plnokrevníků, španělských koní, arabů a quarter koní aj.), kteří se používali jako zábavné pro šlechtu a později při práci v dolech.

V USA se tento kůň chová jako oficiální plemeno od roku 1978, kdy také byla založena American Miniature Horse Association. Asociace registruje každého minikoníka, jehož výška v kohoutku nepřesáhne 86 cm a uchovává rodokmen každého z nich. Od roku 1988 mají minikoníci vlastní plemenný standard. Připouštějí se dva typy: těžší typ a jemnější drobný typ. Když se na ně podíváme, měli bychom vidět koně v miniaturním provedení. U klisen se požaduje "zženštilost" a u hřebců smělost a "mužnost". Celkově by kůň měl být souměrný, pevný, čilý a ostražitý. Celé tělo musí být dostatečně osvalené s pevnými kostmi a jako celek působit harmonicky a vyváženě. Břicho a boky jsou oblé a nejvyšší bod svalnaté zádi musí ležet v úrovni výšky kohoutku. Nohy rovné, kopyta směřují přímo vpřed. Sklon spěnky okolo 45 stupňů, přechází hladce, beze změny do kopyta. Kopyta oblá a kompaktní, ostrouhaná a bez podkov. Veškeré barvy jsou přípustné.

Minikoníci jsou zvířata s nebojácnou a vyrovnanou povahou, velmi společenští, dobrosrdeční a také inteligentní. Právě pro svou milou povahu se v zahraničí často chovají jako domácí mazlíčci. Americký miniaturní kůň se dá využít i jako tažný kůň. Trénovaný koník dokáže táhnout kočár se dvěma dospělými lidmi až na vzdálenost 15 kilometrů. Stejně tak se s ním dá chodit na procházky, stejně jako s velkými koňmi, s tím rozdílem, že majitel jde vedle, stejně jako se psem. V Americe jsou tito minikoníci rovněž využíváni místo psů jako asistenční koně ke zrakově postiženým lidem.

Historicky první hříbě plemene „American miniature horse“ se v České republice narodilo právě v únoru před třemi roky sedmnáctileté klisně Monteiths Katie, která k nám byla dovezena v roce 2000 z USA. Stalo se tak v Roztokách u Prahy v chovu pana Antonína Sádla. Americký miniaturní kůň je k dostání i u nás, ale cena bývá minimálně padesát tisíc. Ovšem minikoně patří mezi dlouhověká zvířata, při dobré péči se dožívají věku až 45 let. Je to tedy přítel téměř na celý život. Děti si je doslova zamilují. Péče o miniaturní koníky se přitom nijak neliší od jiných velkých plemen, jsou zde ale mnohem menší požadavky na množství krmiva a léčiv. Koníci si vystačí s obilím, sladkým senem nebo luštěninovou sušinou. Milují pobyt venku - k tomu jim stačí kousek zahrady, kde se mohou proskotačit a napást. Také jejich přeprava je snadná. V naší republice pozvolna chovatelů těchto krásných zvířat přibývá, ale nejvíce jich je samozřejmě v USA, a pak v Kanadě, Velké Británii a Austrálii.

Tisk
Autor: OD


Poslední zprávy:

Zpět


Reakce k článku:

27.10.2008, 19:07 pavol
ujh b hd

Vložit novou reakci:

Jméno:

Text:

Ochrana proti spamům - vlož telefonní číslo na hasiče:Redakce serveru AgroSeznam.cz nenese odpovědnost za obsah příspěvků čtenářů.
Redakce si vyhrazuje právo mazat či zkracovat texty naplňující skutkovou podstatu trestného činu hanobení rasy, národa a přesvědčení,  příspěvky obsahující vulgární výrazy a urážky a příspěvky dlouhé, jinak nevhodné či nevztahující se k tématu.

Zpět

VYHLEDÁVÁNÍ:
Typ inzerátu:

Datum přidání:

Typ stroje:
Výrobce:

Země/kraj/okres:

Sekce:


Kategorie:


REKLAMA