AGRO RUBRIKY
- zpravodajství
- černý den
- rostlinná výroba
- živočišná výroba
- lesnictví
- myslivost
- vinařství
- koně, jezdectví
- včelařství
- zahrada
- další obory...
AgroSEZNAM
MAGAZÍN
AGRO GALERIE
ZÁBAVA
PRAKTICKÉ
AGROSEZNAM
OBSAH
29.4.2008 - Od dnešního dne se může očkovat proti katarální horečce
AGRO RUBRIKY -> živočišná výroba
Chovatelé můžou od dnešního dne očkovat skot a ovce proti katarální horečce. Dosud se očkovat nesmělo; Státní veterinární správa povolením vychází vstříc těm, kteří chtějí zvířata vyvážet. V nejbližších dnech začne platit nařízení Evropské komise, které státům umožní nevpouštět na své území neočkovaná zvířata.
Mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben již dříve řekl, že vakcínu si zájemci musejí sehnat v zahraničí. V České republice se nevyrábí, hradit si ji budou chovatelé sami.
Proti katarální horečce se bude v ČR očkovat plošně, očkování ale pravděpodobně začne až na konci léta. Ministerstvo zemědělství v současné době organizuje výběrové řízení na dodavatele vakcíny. Podle chovatelů už ale bude v létě pozdě, protože hmyz, který nemoc přenáší, se líhne v těchto dnech.
V Česku se bude očkovat asi 1,2 milionu kusů zvířat, jedna dávka stojí 20 až 30 korun. První dávku zaplatí Evropská unie, náklady na přeočkování uhradí státní rozpočet.
Kvůli šíření choroby Evropská komise v únoru rozhodla o plošné vakcinaci v postižených státech. Ve Francii a Německu se podle televize Nova už očkuje, v Británii se chystají na vakcinaci příští měsíc.
Do Česka se nemoc dostala v loňském roce z Bavorska, zatím se objevily dva případy nákazy.
Katarální horečka ovcí je infekčním onemocněním přežvýkavců a není přenosné na člověka. Dosud byla typická pro jižní teplejší oblasti, v Evropě se vyskytla poprvé loni, kdy první ohniska nákazy hlásily Nizozemsko, Belgie a Německo. Nemoc postihuje zejména ovce a kozy, pro které může být i smrtelná, ale také skot, u něhož jsou projevy mírnější. Nezpůsobuje hromadné úhyny a postižené chovy se nevybíjejí. Škody plynou hlavně z nižších přírůstků či snížené produkce mléka.

Poslední zprávy:
Reakce k článku:
Žádná reakce.
Vložit novou reakci:
Redakce serveru AgroSeznam.cz nenese odpovědnost za obsah příspěvků čtenářů.
Redakce si vyhrazuje právo mazat či zkracovat texty naplňující skutkovou podstatu trestného činu hanobení rasy, národa a přesvědčení, příspěvky obsahující vulgární výrazy a urážky a příspěvky dlouhé, jinak nevhodné či nevztahující se k tématu.
Od dnešního dne se může očkovat proti katarální horečce - / živočišná výroba /
Chovatelé můžou od dnešního dne očkovat skot a ovce proti katarální horečce. Dosud se očkovat nesmělo; Státní veterinární sp ... Od dnešního dne se může očkovat proti katarální horečce - / živočišná výroba /Agro Novinky - zemědělské zpravodajství, rubriky, odkazy | Živočišná výroba | Rostlinná výroba | Ekologické zemědělství | informace Od dnešního dne se může očkovat proti katarální horečce - / živočišná výroba /
Copyright © 2007 - 2025 AgroSeznam s.r.o | created by web-evolution.cz |Kreslené vtipy | Čertův krb |