AgroSeznam.cz je nejnavštěvovanější web v České republice s inzercí použité a nové zemědělské techniky.
A |  A |  A
     

OBSAH

14.5.2008 - Lesy České republiky, s . p. budou balit dříví do fólií

AGRO RUBRIKY -> lesnictví

Lesy České republiky, s . p. budou balit dříví do fólií - zvětšit fotografii
ilustrační foto

Novou technologii dlouhodobého skladování dříví balením do fólií hodlají vyzkoušet Lesy České republiky, s. p. na manipulační ploše v Josefově u Jaroměře. Jedná se dosud v Česku nepříliš rozšířenou technologii. Balení dříví do fólií je však jen jedním z kroků, kterými se Lesy České republiky, s. p. snaží zmírnit současný přebytek dřevní hmoty na trhu.

„V Josefově takto uskladníme přibližně 900 m³ dříví. Nejedná se tedy o množství, které by mělo zásadní vliv na současný přetlak na českém trhu. Lesy České republiky jsou ale největším správcem lesů v Česku, a proto musíme držet krok s nejmodernějšími technologiemi a ukazovat pomyslné světlo na konci tunelu.“ řekl Ing. Jiří Novák, generální ředitel Lesů České republiky, s. p.

Metodu skladování dříví balením do fólií vyvinul Dr. Thomas Maier po kalamitních těžbách způsobených orkánem Lothar v roce 1999. V Česku má licenci na tuto technologii společnost Less & Forest, s. r. o. Princip spočívá v tom, že se celá skládka dřeva (nejčastěji čtyř- a pětimetrové výřezy v hráních o délce 30 metrů) zabalí do neprodyšné fólie a následně vzduchotěsně zataví. Zabalené dříví produkuje CO², který uvnitř fólie působí jako konzervant. V tomto mikroklimatu s nedostatkem kyslíku nemohou vegetovat houby ani hmyz, kteří při dlouhodobém skladování výrazně snižují kvalitu a tedy i tržní hodnotu dříví.

Balení dříví do fólie však není jediným způsobem dlouhodobého skladování. Nejrozšířenějším jsou suché sklady. Takto skladované dříví však rychle a významně klesá na kvalitě, proto jsou využívány výlučně pro skladování méně hodnotných sortimentů, kde není kladen vysoký důraz na kvalitu. Další možností je skladování dříví na vodních plochách, to však není u LČR využíváno. V neposlední řadě je možné zřizovat tzv. mokré sklady. Ty jsou obdobou běžných suchých skladů, ale v tomto případě je dříví pod trvalou závlahou. Vlhkost způsobí, že dříví nevysychá, tudíž nepraská, a zároveň voda nahradí vzduch v buňkách uvnitř kmenů a nedojde tak k rozvoji dřevokazných hub, této možnosti v současné době LČR také využívají.

Nutnost stálého zavlažování skládek dřeva na mokrých skladech však lineárně zvyšuje náklady na skladování (cca 25,-Kč/m³/měsíc). Proto je tento způsob využíván na střednědobé skladování v horizontu do jednoho roku. Naproti tomu balení dříví do fólie má fixní počáteční náklady (300,-Kč/m³), které jsou v dlouhodobém horizontu delším než jeden rok nižší, než skladování na mokrých skladech.

Dříví zabalené do fólie v Josefově bude posléze podrobeno expertíze nezávislých odborníků z Mendelovy lesnické a dřevařské univerzity v Brně. Ti budou zkoumat vliv dlouhodobého skladování dříví baleného ve fólii na jeho kvalitu.

Tisk
Autor: Bc. Radek Drahný, Lesy České republiky, s. p.


Poslední zprávy:

Zpět


Reakce k článku:

Žádná reakce.

Vložit novou reakci:

Jméno:

Text:

Ochrana proti spamům - vlož telefonní číslo na hasiče:



Redakce serveru AgroSeznam.cz nenese odpovědnost za obsah příspěvků čtenářů.
Redakce si vyhrazuje právo mazat či zkracovat texty naplňující skutkovou podstatu trestného činu hanobení rasy, národa a přesvědčení,  příspěvky obsahující vulgární výrazy a urážky a příspěvky dlouhé, jinak nevhodné či nevztahující se k tématu.

Zpět

VYHLEDÁVÁNÍ:
Typ inzerátu:

Datum přidání:

Typ stroje:
Výrobce:

Země/kraj/okres:

Sekce:


Kategorie:


REKLAMA