Deutsch Poland Česky

AgroSeznam.cz je nejnavštěvovanější web v České republice s inzercí použité a nové zemědělské techniky.
A |  A |  A
     

OBSAH

23.5.2008 - V Pelhřimově zasadili strom, jenž ponese pět druhů ovoce

AGRO RUBRIKY -> zahrada

V Pelhřimově zasadili strom, jenž ponese pět druhů ovoce - zvětšit fotografii
ilustrační foto

Na zahradě Domu dobrých dnů na Nábřeží rekordů a kuriozit v Pelhřimově slovenští ovocnáři Ján a Jaroslav Malikovi zasadili 22. května 2008 "středoevropský vícedruhový strom", jenž bude rodit pět druhů ovoce. Pečovat o něj budou správci České databanky rekordů a kuriozit.

"Vynasnažíme se dojít až k vysněnému cíli: sklizení pěti druhů ovoce a vypálení unikátní pětislivovice z jediného stromu," řekl ČTK rozhodčí Agentury Dobrý den Luboš Rafaj, který má své kořeny právě na Slovensku.

Malikovi z obce Pial v okrese Levice naočkovali dvouletou podnož švestky loni očky peckovin - z meruňky, švestky, broskvoně, nektarinky a z mandloně, všechny se ujaly hned napoprvé. "Odrůdy jsou to mrazuvzdorné, mělo by se jim dařit i na Vysočině," míní starší z ovocnářů Ján Malik.

Nápad vyšlechtit strom, jenž by nesl více druhů ovoce, napadl ovocnáře při vstupu Slovenska do EU. "Chtěli jsme, aby symbolizoval evropskou spolupráci," řekl Jaroslav Malik ČTK. Nejdříve nesl čtyři druhy ovoce, teď přidali pátý a budou ve zkouškách druhové pestrosti pokračovat.

Po zasazení stromu z kontejneru kladl Malik senior na srdce novým pěstitelům, aby se o strom dobře starali, aby nepřišel nazmar. Už letos mohou agenturní rozhodčí sklízet první plody broskví a nektarinek, kterými jsou větve obsypány.

Sázení vícedruhového stromu v Pelhřimově bylo předzvěstí 18. ročníku Mezinárodního festivalu rekordů a kuriozit, který se uskuteční 13. a 14. června. Pravidelně se ho účastní i slovenští rekordmani.

Stránky rekordů a kuriozit: http://www.dobryden.cz/

Tisk
Autor: ČTK


Poslední zprávy:

Zpět


Reakce k článku:

Žádná reakce.

Vložit novou reakci:

Jméno:

Text:

Ochrana proti spamům - vlož telefonní číslo na hasiče:Redakce serveru AgroSeznam.cz nenese odpovědnost za obsah příspěvků čtenářů.
Redakce si vyhrazuje právo mazat či zkracovat texty naplňující skutkovou podstatu trestného činu hanobení rasy, národa a přesvědčení,  příspěvky obsahující vulgární výrazy a urážky a příspěvky dlouhé, jinak nevhodné či nevztahující se k tématu.

Zpět

VYHLEDÁVÁNÍ:
Typ inzerátu:

Datum přidání:

Typ stroje:
Výrobce:

Země/kraj/okres:

Sekce:


Kategorie:


REKLAMA

Zobrazit detail
bez komínu,bez kouře, na dálkové ovládání