AgroSeznam.cz je nejnavštěvovanější web v České republice s inzercí použité a nové zemědělské techniky.
A |  A |  A
     

OBSAH

4.6.2008 - Úplná technologie pro posklizňové ošetření obilí

MAGAZÍN -> technologie

Úplná technologie pro posklizňové ošetření obilí - zvětšit fotografii
Úplná technologie pro posklizňové ošetření obilí - zvětšit fotografii
Úplná technologie pro posklizňové ošetření obilí
Úplná technologie pro posklizňové ošetření obilí

Zemědělská sezóna je opět v plném proudu a zemědělské podniky i drobné pěstitele čeká vedle obvyklých starostí i řešení tradiční otázky, a to posklizňového zpracování produkce. Většina zemědělských podniků byla v minulosti vybavena čističkami značky Petkus z bývalé NDR, případně typy ASP 750 nebo 630 dnes již neexistujícího národního podniku TMS.

Tyto čističky, ač na svou dobu poměrně kvalitní, jsou dnes již překonány. Problémy činí zejména koncept otevřené skříně, který způsobuje vysokou prašnost těchto strojů. Dalším, v současnosti již nevyhovujícím parametrem, je dosahovaný stupeň čistoty u zpracovávaných obilovin. Ten je velmi nízký a zejména u strojů Petkus často nepřesahuje 70 – 80% čistoty.

Téměř ze všech zemí EU jsou k nám dováženy různé typy čističek a je jim věnována patřičná propagace. Většina těchto strojů však má stejnou či podobnou koncepci jako zmíněné stroje Petkus a dosahuje také podobné účinnosti.

Současné moderní sítové čističky běžně dosahují při čištění účinnosti 98 % a při předčištění zhruba 95 %. Doporučujeme, abyste před rozhodnutím o nákupu porovnali parametry, které dosahují jednotlivé stroje od různých dodavatelů, stejně tak náklady na čištění jednotkového množství obilovin a zvážili i potřebu náhradních dílů v budoucnu.

Čističky vyráběné českou výrobní a projekční firmou JK Machinery jsou určeny pro předčištění i čištění, jsou tedy univerzální. Postup čištění ve dvou etapách umožňuje použít podstatně menší stroje než ty, které by byly dimenzovány na čištění obilovin přímo od kombajnů.

Čističky firmy JK Machinery jsou dodávány ve dvou typových řadách. Pro větší a velké zemědělské podniky, mlýny, sila apod. jsou dodávány sítové třídiče typu PVT + PAS, které jsou určeny pro trvalý provoz a větší výkony: od 6 t/hod. při čištění a do 200 t/hod. při předčištění. Tyto stroje mají uzavřenou konstrukci, která snižuje jejich prašnost na minimum. To představuje stále podstatnější výhodu vzhledem k zpoplatněnému vypouštění prachu do ovzduší znečišťujícímu životní prostředí. Dalším zajímavým ukazatelem je velmi nízká spotřeba energie, která činí zhruba 0,5 kWh na 1 tunu vyčištěného obilí. Této hodnoty nedosahuje většina čističek dovážených ze zahraničí a samozřejmě se s ní nemůže srovnávat žádná z čističek starší výroby.

Moderní čističky obilí typové řady PVT + PAS mohou být vybaveny recirkulací vzduchu, což výrazným způsobem snižuje energetickou náročnost těchto strojů, zjednodušuje jejich instalaci a podstatně omezuje prašnost do okolí. Čištění sít je prováděno oklepem pomocí pryžových kuliček. Životnost těchto kuliček je podle dosavadních zkušeností více než 15 let v trvalém mlýnském provozu.

Pro menší zemědělské podniky je určena řada čističek obilí typového označení KUT, které jsou technicky podstatně jednodušší a tedy i levnější, ovšem při zachování plné funkčnosti. Jsou vyráběny od výkonu 0,5 t/hod. při čištění až do výkonu 15 t/hod. při předčištění.

Všechny plodiny mohou být skladovány v silech, která jsou pro tento účel nejvhodnější, jejich cena je však vysoká. Pro skladování produkce v zemědělském podniku je dle našich zkušeností ekonomicky výhodnější dlouhodobě skladovat produkci v halových skladech na aktivním větrání. Při pořízení aktivního větrání je možné sypat na podlahu vrstvu až do výše 6 m, a to až do 18 % vlhkosti. Velkou úsporou je sušení studeným vzduchem bez nutnosti vytápění. Uskladňovat je vhodné plodiny předčištěné, t.j. zbavené zejména semen plevelů, částí rostlin, části rostlin plevelů, části klasů, apod. Pro rozvod sušícího vzduchu je ideální použít podpovrchové kanály. Jejich pořízení je však rovněž relativně nákladné a pracné, zejména pak u hotových skladů. Z důvodu finanční náročnosti i z důvodu čištění a sanitace bychom tedy doporučili kanály nadpovrchové, které se snadno v průběhu vyskladňování vyjmou a nehrozí proto jejich poškození.

Firma JK Machinery Vám může dále z vlastního výrobního programu dodat specializované linky na čištění drobných semen, jako jsou mák, hořčice, kmín, vč. jejich ošetření a zpracování, dále stroje nebo kompletní linky pro čištění osiv, linky pro zpracovatelské firmy jako např. loupání prosa, pohanky, špaldy, slunečnice, hrachu a dalších plodin. Progresivním oborem je rovněž oblast potravinářské a krmivářské extruze, kde kromě zařízení vlastní výroby firma JK Machinery dodává linky s dvoušnekovými extrudery francouzského výrobce Clextral se zastoupením pro Českou republiku a Slovensko.

U všech zakázek je v případě požadavků zákazníka samozřejmostí kompletní dodávka na klíč od projektové studie, přes vypracování projektové dokumentace, realizace dodávek strojů, zprovoznění linky, zaškolení obsluhy a zajištění záručního a pozáručního servisu týmem vlastních mechaniků.

Pro další informace a vypracování konkrétní technické a cenové nabídky se obracejte na www.jk-machinery.cz, tel. 222 362 620, e-mail: info@jk-machinery.com.

Tisk
Autor: PR článek


Poslední zprávy:

Zpět


Reakce k článku:

Žádná reakce.

Vložit novou reakci:

Jméno:

Text:

Ochrana proti spamům - vlož telefonní číslo na hasiče:Redakce serveru AgroSeznam.cz nenese odpovědnost za obsah příspěvků čtenářů.
Redakce si vyhrazuje právo mazat či zkracovat texty naplňující skutkovou podstatu trestného činu hanobení rasy, národa a přesvědčení,  příspěvky obsahující vulgární výrazy a urážky a příspěvky dlouhé, jinak nevhodné či nevztahující se k tématu.

Zpět

VYHLEDÁVÁNÍ:
Typ inzerátu:

Datum přidání:

Typ stroje:
Výrobce:

Země/kraj/okres:

Sekce:


Kategorie:


REKLAMA