AgroSeznam.cz je nejnavštěvovanější web v České republice s inzercí použité a nové zemědělské techniky.
A |  A |  A
     

OBSAH

23.7.2008 - Na brněnské Plodinové burze padají ceny většiny komodit

AGRO RUBRIKY -> zpravodajství

Na brněnské Plodinové burze padají ceny většiny komodit - zvětšit fotografii

Druhé zasedání Plodinové burzy Brno v letošním hospodářském roce konstatovalo výrazný propad cen u většiny komodit. Pšenice krmná a ječmen krmný zlevnily za dva poslední týdny až o více než desetinu. Na snížení cen mají vliv neustálé změny kurzu české koruny a pozitivní odhady letošní sklizně, řekl dnes ČTK generální sekretář burzy Karel Zezula.

Tuna krmné pšenice v paritě FCA, kdy dopravu hradí kupující, zlevnila o 13,6 procenta na 4429 korun. V paritě DDP, kdy dopravu platí prodejce, stojí zhruba o stokorunu více. Výrazně se snížila také cena krmného ječmene, který se přiblížil hranici 4000 korun za tunu. Ze všech obchodovaných komodit se cena zvýšila nepatrně jen u potravinářského ječmene, a to v průměru o jedno procento.

Ceny obilovin a řepky, které byly na konci loňského roku až několik desítek procent vyšší než na konci roku 2006, klesají již od března. Na úroveň před minulou sklizní ale podle odborníků neklesnou. Agrární komora původně očekávala, že čeští zemědělci letos díky příznivému počasí a nárůstu osetých ploch sklidí kolem 7,2 až 7,5 milionu tun obilí. Po silných červnových bouřkách ale snížila odhad sklizně o 200.000 až 300.000 tun. Loni farmáři z polí odvezli 7,153 milionu tun obilí.

I když zemědělci letos zřejmě sklidí více obilí než loni, jeho cena pravděpodobně výrazněji neklesne. Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby jsou ve světě velmi malé zásoby obilovin a poptávka bude nadále velmi vysoká.

Větší sklizeň se letos očekává i v celé EU, která po loňském dramatickém růstu cen obilovin pozastavila platnost nařízení, jež nutí farmáře ponechávat část půdy ladem. Čeští zemědělci tak letos zvýšili rozlohu polí s ozimým obilím o 2,3 procenta, což ve srovnání s minulým rokem představuje navíc 22.000 hektarů. Rozloha polí s ozimou řepkou se meziročně zvýšila o 7,3 procenta, tedy o 24.000 hektarů.

Plodinová burza Brno sleduje prodejní a nákupní ceny vybraných komodit pravidelně od roku 1995. Její další shromáždění se uskuteční 5. srpna v sídle Plodinové burzy v Kotlářské ulici.

komoditaparita FCAzměna %parita DDPzměna %
pšenice potravinářská 5270-6,215419-5,50
pšenice krmná 4429-13,644514-13,07
ječmen sladovnický 58181,0158901,07
ječmen krmný 4144-10,734223-10,57
žito 5019-4,685103-4,14
kukuřice 4753-3,994819-4,35
hrách krmný4570-3,484703-2,26
řepka olejná9632-5,429835-5,16

Údaje se týkají obchodů promptních, tedy s dodávkou do 30 dnů od 8. do 22. července 2008. Nejde o kótované ceny.

FCA - dopravu hradí kupující

DDP - dopravu hradí prodávající

Tisk
Autor: ČTK


Poslední zprávy:

Zpět


Reakce k článku:

Žádná reakce.

Vložit novou reakci:

Jméno:

Text:

Ochrana proti spamům - vlož telefonní číslo na hasiče:



Redakce serveru AgroSeznam.cz nenese odpovědnost za obsah příspěvků čtenářů.
Redakce si vyhrazuje právo mazat či zkracovat texty naplňující skutkovou podstatu trestného činu hanobení rasy, národa a přesvědčení,  příspěvky obsahující vulgární výrazy a urážky a příspěvky dlouhé, jinak nevhodné či nevztahující se k tématu.

Zpět

VYHLEDÁVÁNÍ:
Typ inzerátu:

Datum přidání:

Typ stroje:
Výrobce:

Země/kraj/okres:

Sekce:


Kategorie:


REKLAMA