AgroSeznam.cz je nejnavštěvovanější web v České republice s inzercí použité a nové zemědělské techniky.
A |  A |  A
     

OBSAH

1.10.2008 - Gandalovič:Česku vadí unijní krácení přímých plateb pro zemědělce

AGRO RUBRIKY -> další obory... -> politika, dotace, EU

Gandalovič:Česku vadí unijní krácení přímých plateb pro zemědělce - zvětšit fotografii
ilustrační foto

Česko má zásadní problém s aktuálním návrhem na změny společné zemědělské politiky Evropské unie. Vadí mu navrhovaný způsob krácení přímých plateb pro zemědělce. Vyplývá to z včerejšího prohlášení ministra Petra Gandaloviče po setkání s eurokomisařkou pro zemědělství Mariann Fischerovou-Boelovou. Podobný postoj jako ČR má Slovensko.
    "Princip krácení přímých plateb na bázi velikostní struktury podniků, pro jeho selektivní dopad na členské země jakou je ČR pokládáme za nespravedlivý," uvedl Gandalovič, který se dnes v Bruselu účastní zasedání ministrů zemědělství zemí EU.
    Evropská komise, výkonný orgán unie, před časem představila návrhy k prověrce funkčnosti společné zemědělské politiky unie. Podle návrhu jsou zemědělcům, kteří získají přes 5000 eur na přímých podporách, tyto platby sníženy o pět procent a peníze se přesouvají do rozpočtu státu na rozvoj venkova. Komise chce, aby se tento podíl postupně zvyšoval, a to až na 13 procent v roce 2012.
    Pro větší zemědělské farmy mají být učiněna dodatečná snížení: o tři procenta u farem dostávajících více než 100.000 eur, o šest procent u zemědělských podniků získávajících nad 200.000 eur a o devět procent u farem, které dostávají dotace nad 300.000 eur.
    Česka by se škrty dotkly od roku 2012. Problém je ale v tom, že ČR má převážně velké farmy. Podobně je na tom i třeba východní část Německa či Slovensko. Naproti tomu třeba v Rakousku, na Kypru či na Maltě jde hlavně o malé farmy, které tak získávají menší dotace.
    Jakkoliv prý ČR prověrku podporuje, nechce, aby byla zdrojem prohlubování nerovností mezi starými a novými členskými státy. "Z tohoto pohledu můžeme podpořit jen taková jeho opatření, jejichž dopady budou rovnoměrně a spravedlivě rozloženy mezi všechny členské země," řekl ministr.
    "My obecně souhlasíme s převodem finančních prostředků na program rozvoje venkova," řekl Gandalovič. "Ale jsme proti tomu, aby tento princip postihl jenom některé členské země, mezi které bychom určitě patřili my," dodal.
    ČR není jediná, která má k návrhům EK výhrady. Gandalovič jmenoval například Británii, Německo, Rumunsko či Slovensko.
    "Máme stejnou pozici jako ČR," řekla ČTK mluvčí slovenského zastoupení při EU Zuzana Dutková. Bratislavě stejně jako Praze vadí to, že by návrhy měly dopad hlavně na země s většími farmami. Kdyby návrh v této podobě prošel, pak by to prý mohlo vést k dělení zemědělských podniků, což by mohlo vést ke snížení jejich konkurenceschopnosti.
    Francie, který nyní EU předsedá, má ambici dokončit debaty o reformě ještě za svého předsednictví, tedy do konce letošního roku. Jestli se to však podaří, není jisté, vyplynulo z ministrových slov. Dojednávání konečného kompromisu by tak mohlo nakonec spadnou na Česko, které se do čela unie na půl roku postaví v lednu.

Tisk
Autor: ČTK


Poslední zprávy:

Zpět


Reakce k článku:

Žádná reakce.

Vložit novou reakci:

Jméno:

Text:

Ochrana proti spamům - vlož telefonní číslo na hasiče:



Redakce serveru AgroSeznam.cz nenese odpovědnost za obsah příspěvků čtenářů.
Redakce si vyhrazuje právo mazat či zkracovat texty naplňující skutkovou podstatu trestného činu hanobení rasy, národa a přesvědčení,  příspěvky obsahující vulgární výrazy a urážky a příspěvky dlouhé, jinak nevhodné či nevztahující se k tématu.

Zpět

VYHLEDÁVÁNÍ:
Typ inzerátu:

Datum přidání:

Typ stroje:
Výrobce:

Země/kraj/okres:

Sekce:


Kategorie:


REKLAMA