Deutsch Poland Česky

AgroSeznam.cz je nejnavštěvovanější web v České republice s inzercí použité a nové zemědělské techniky.
A |  A |  A
     

OBSAH

14.10.2008 - Právě vyška kniha Vyhnanci akce "kulak" líčící těžké osudy sedláků na počátku komunistické éry

ZÁBAVA -> historie

Právě vyška kniha Vyhnanci akce
přebal knihy
Právě vyška kniha Vyhnanci akce
autor knihy Miloslav Ružička (uprostřed)

Publikace Vyhnanci Miloslava Růžičky z Vilémova na Havlíčkobrodsku přibližuje osudy 120 selských rodin vystěhovaných v padesátých letech bolševickou vládou při akci Kulak. V knize je obsažen seznam všech 2000 rodů, které Státní bezpečnost a později okresní komunističtí funkcionáři v letech 1952 až 1953 vystěhovali převážně do pohraničí a majetek jim zabavili.
„Kniha by měla lidem připomínat, kam až komunistická zlovůle zasahovala, byla to záležitost spousty rodin, netýkala se pouze jednotlivců.“, uvedl Miloslav Růžička na křtu knihy v prostorách krajského úřadu v Jihlavě. Většina mužů z vystěhovaných rodin skončila v uranových dolech v Jáchymově, někteří staří lidé v ústavech. Příběhy se týkají lidí z různých konců republiky. Jako 121. příběh je o sedláku Františku Brožovi z Květinova, který celá desetiletí odolával tlaku kolektivisace zemědělství. Ve farmaření pokračuje jako jeden z mála dosud. Z vděčnosti dal na svých pozemcích u Radňova postavit památník.
Kulakem byl podle tehdy vládnoucích komunistů sedlák, jenž hospodařil na 15 a více hektarech půdy. Také autor knihy byl označen za kulaka a komunisté rodině zabavili polovinu hospodářství. Jako velezrádce byl za rozmnožování letáků za svobodné volby v poválečném Československu pod dohledem OSN odsouzen k pěti letům. Odpracoval si je v Jáchymově. Nakonec skončil v zemědělském družstvu. Nyní pracuje fysicky na své farmě; ale také duševně na publikacích, ale jezdí také besedovat do škol. Vypráví mladým lidem o těžkém životě tehdejších sedláků a přibližuje jim tak osudy lidí, které psal sám život. „Ti lidé si prožívali krušné, až tragické chvíle. „Bohužel zájem ze strany škol o naše přednášky není velký, ale přesto se jsou osvícení pedagogové, kteří chtějí své žáky s touto nedávnou historií seznámit“, doplnil M. Růžička.
Kniha Vyhnanci má 500 stran, k dostání je zatím v knihkupectvích na Havlíčkobrodsku. Presentována bude také v říjnu na Podzimním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě.
 
Eva ŠINKOVSKÁ, www.Regionalist.cz

Tisk

Poslední zprávy:

Zpět


Reakce k článku:

28.12.2010, 19:50 babor.vasek@atlas.cz
Tuto knihu mohu vřele doporučit všem(nejen mladým)lidem kteří se zajímají o historii našeho zemědělství a o tragédii jménem kolektivizace zemědělství v Československu.Čte se doslova jedním dechem a zaujala mě o to víc,jelikož je v ní zmínka o mích prarodičích které snad jen z vůle boží nevystěhovaly ale náš statek dopadl jako tisíce dalších....Pane Růžičko díky moc za krásnou avšak bohužel velice smutnou knihu.S pozdravem Václav Babor..Černíkov u Strakonic.
21.8.2010, 15:58 0404milan@seznam.cz
Dostala semi kniha doruky, sem velmi potešen ikdyš jeto smutné čtení, prome ktreý tu to dobu nezažil je oto smutnejší žeto páchaly češi čechum vejmenu idelogie ktrá je cssetana od prvo počátku.vážím sy lidí kterí toto peko prežily, je vemi duležite, toto prpomínat nam mladym aby smese vychly techto experimetum, sem z Rokycanska, kdy mesto rozhodlo posmrtne udelit čestné občanstvi Stanislavu BROJOVI Který by zbaven života jen proto že chtel mýt svobodné zemedelce,Preji panu Ružičkovy Pevne zdravy. rad bych odepsal osobne ale činímtakto Dekuji.
14.10.2009, 18:08 zdenka
Toto téma mě velice zajímá,bohužel,moc knih o něm není.Doufám,že ji budou mít v naší knihovně,knihy jsou pro mě finančně nedostupné.

Vložit novou reakci:

Jméno:

Text:

Ochrana proti spamům - vlož telefonní číslo na hasiče:Redakce serveru AgroSeznam.cz nenese odpovědnost za obsah příspěvků čtenářů.
Redakce si vyhrazuje právo mazat či zkracovat texty naplňující skutkovou podstatu trestného činu hanobení rasy, národa a přesvědčení,  příspěvky obsahující vulgární výrazy a urážky a příspěvky dlouhé, jinak nevhodné či nevztahující se k tématu.

Zpět

VYHLEDÁVÁNÍ:
Typ inzerátu:

Datum přidání:

Typ stroje:
Výrobce:

Země/kraj/okres:

Sekce:


Kategorie:


REKLAMA

Zobrazit detail
bez komínu,bez kouře, na dálkové ovládání