AGRO RUBRIKY
- zpravodajství
- černý den
- rostlinná výroba
- živočišná výroba
- lesnictví
- myslivost
- vinařství
- koně, jezdectví
- včelařství
- zahrada
- další obory...
AgroSEZNAM
MAGAZÍN
AGRO GALERIE
ZÁBAVA
PRAKTICKÉ
AGROSEZNAM
OBSAH
31.10.2008 - Eurokomisařka pro zemědělství: Světová finanční krize zasáhla i zemědělství
AGRO RUBRIKY -> další obory... -> politika, dotace, EU
Světová finanční krize zasáhla také zemědělství, díky záchranné síti plateb jsou však dopady na něj v Evropské unii menší než na jiné sektory. Na tiskové konferenci to dnes řekla eurokomisařka pro zemědělství a rozvoj venkova Mariann Fischerová-Boelová, která je na dvoudenní návštěvě České republiky.
Dopady krize na zemědělství podle Fischerové-Boelové ale rozhodně nejsou tak výrazné jako například na automobilový průmysl. Jeho tuzemské firmy přitom podle dnes zveřejněných odhadů Sdružení automobilového průmyslu v důsledku krize propustí letos a začátkem příštího roku kolem 10.000 lidí z více než 120.000 pracovníků.
"V důsledku krize může být pro zemědělce obtížnější najít finanční prostředky pro zvyšování výroby či na potřebné inovace," uvedla Fischerová-Boelová. Podle ní se krize v zemědělství projevuje tím, že zatímco ceny produktů jdou dolů, vzrůstají v sektoru výrobní náklady.
Ceny zemědělských produktů jsou v současnosti na světových trzích i v tuzemsku výrazně nižší než před rokem. Například tuna potravinářské pšenice, tuzemské nejvýznamnější obiloviny, se podle údajů Státního zemědělského intervenčního fondu nyní prodává za zhruba 4000 Kč. V říjnu loňského roku se přitom její cena blížila úrovni 6000 Kč.
Komisařka dnes v souvislosti s nastávajícím předsednictvím České republiky v EU jednala s ministrem zemědělství Petrem Gandalovičem a zástupci oborových organizací. Podle Fischerové-Boelové začala její první jednání kvůli předsednictví s českou stranou před měsícem.
"Chceme především pokračovat v diskusi o budoucnosti zemědělské politiky EU, dalším velkým tématem je kvalita potravin," řekl dnes k prioritám ČR během půlročního předsednictví Gandalovič. ČR převezme v lednu předsednictví po Francii, která unii předsedá v současnosti.
Podle Fischerové-Boelové by se měla EU v blízké budoucnosti věnovat zejména ekologii, otázkám biodiverzity a inovací v sektoru. Přislíbila také, že se zasadí o postupné vyrovnání rozdílů mezi starými a novými členskými zeměmi EU.

Poslední zprávy:
Reakce k článku:
Žádná reakce.
Vložit novou reakci:
Redakce serveru AgroSeznam.cz nenese odpovědnost za obsah příspěvků čtenářů.
Redakce si vyhrazuje právo mazat či zkracovat texty naplňující skutkovou podstatu trestného činu hanobení rasy, národa a přesvědčení, příspěvky obsahující vulgární výrazy a urážky a příspěvky dlouhé, jinak nevhodné či nevztahující se k tématu.
Eurokomisařka pro zemědělství: Světová finanční krize zasáhla i zemědělství - / politika, dotace, EU /
Světová finanční krize zasáhla také zemědělství, díky záchranné síti plateb jsou však dopady na něj v Evropské unii menší ... Eurokomisařka pro zemědělství: Světová finanční krize zasáhla i zemědělství - / politika, dotace, EU /Agro Novinky - zemědělské zpravodajství, rubriky, odkazy | Živočišná výroba | Rostlinná výroba | Ekologické zemědělství | informace Eurokomisařka pro zemědělství: Světová finanční krize zasáhla i zemědělství - / politika, dotace, EU /
Copyright © 2007 - 2025 AgroSeznam s.r.o | created by web-evolution.cz |Kreslené vtipy | Čertův krb |