AgroSeznam.cz je nejnavštěvovanější web v České republice s inzercí použité a nové zemědělské techniky.
A |  A |  A
     

OBSAH

9.11.2008 - Novinář Petr Havel: Není mléko jako mléko?

MAGAZÍN -> otázky, názory

Novinář Petr Havel: Není mléko jako mléko? - zvětšit fotografii

Tuzemské zemědělství je plné paradoxů. Zatímco všude v zahraničí táhne co do počtu pracovníků i podílu na HDP zemědělská minorita za jeden provaz, u nás máme v zásadě dva druhy zemědělců. Stručně řečeno předlistopadové a polistopadové. Za jeden provaz netáhnou ani náhodou, mimo jiné proto, že jedni (předlistopadoví) se nebyli do současné době schopni majetkově vyrovnat s druhými, polistopadovými. To je ale na dlouhý rozbor. Zajímavější v současné době spíše je, že kromě různých zemědělců máme zřejmě u nás také různé mléko.
Totiž: Když byla cena za litr osm a více korun, chystali ze zemědělci dirigovaní centrální agrární komorou vylévat mléko, první stránky novin plnily články o možném krachu jeho producentů, v televizích se diskutovalo jak o ekonomice výroby mléka, tak o etice neškodné likvidace této komodity. Dlužno podotknout, že cena osm a více korun za litr mléka nebyla nikdy ani náhodou likvidační, jak se mnozí zemědělští bossové snažili vsugerovat laické a novinářské veřejnosti.
V současné době jsou ale ceny mléka pro zemědělce na úrovni sedmi a méně!!! korun za litr, v médiích a centrální agrání komoře je ale ticho po pěšině. V tomto případě je ale dlužno podotknout, že cena pod sedm korun už opravdu likvidační je. Jak to, že je to teď každému jedno?
Kupodivu, vylévání mléka se připravuje i teď. Ne ale okázale před dostupnými objektivy televizních kamer v blízkosti velkých měst, ale pouze demonstrativně na jednom pozemku jednoho zemědělce na Šumperku. Tedy tak trochu stranou civilizace, a zejména na chudém podhorském území, které patrně není pro bohatší zemědělce z úrodných oblastí zajímavé. Zdá se tak, že mléko na Šumpersku má pro představitele zemědělců asi jinou hodnotu než jiné mléko jinde, zřejmě z míst, kde je více skalních příznivců současného vedení agrární komory.
Samozřejmě, že smysl vylévání mléka (možná k němu nakonec stejně jako letos před létem reálně ani nedojde) spočívá především v upozornění na problémy příslušného zemědělského oboru a na nějaký cenový vývoj nemůže mít vliv. Je ale zvláštní, že pro zemědělce v daleko příznivější situaci se medializace problému cen mléka hodí, zatímco ve skutečně kritické situaci ne. Tohle že má být objektivní hájení zemědělských zájmů? A objektivita médií?

Zdroj: http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/petr-havel.php

Tisk
Autor: Petr Havel


Poslední zprávy:

Zpět


Reakce k článku:

Žádná reakce.

Vložit novou reakci:

Jméno:

Text:

Ochrana proti spamům - vlož telefonní číslo na hasiče:Redakce serveru AgroSeznam.cz nenese odpovědnost za obsah příspěvků čtenářů.
Redakce si vyhrazuje právo mazat či zkracovat texty naplňující skutkovou podstatu trestného činu hanobení rasy, národa a přesvědčení,  příspěvky obsahující vulgární výrazy a urážky a příspěvky dlouhé, jinak nevhodné či nevztahující se k tématu.

Zpět

VYHLEDÁVÁNÍ:
Typ inzerátu:

Datum přidání:

Typ stroje:
Výrobce:

Země/kraj/okres:

Sekce:


Kategorie:


REKLAMA