AgroSeznam.cz je nejnavštěvovanější web v České republice s inzercí použité a nové zemědělské techniky.
A |  A |  A
     

OBSAH

11.2.2009 - Před 160 lety zemřel vynálezce ruchadla František Veverka

ZÁBAVA -> historie

Před 160 lety zemřel vynálezce ruchadla František Veverka - zvětšit fotografii
Pomník bratranců Veverkových v Rybitví

Rolník František Veverka, jenž zemřel před 160 lety, 12. února 1849 ve vesnici Břehy u Přelouče, se proslavil se svým bratrancem, kovářem Václavem Veverkou, zejména jako vynálezce ruchadla či fukaru. V soudobých pramenech se o Veverkovi lze dočíst, že byl "mysli hloubavé, bedlivě si všímající okolí, ustavičně přemýšlející, jak by práci usnadnil a dosavadní nářadí zlepšil".
    Rodák z Rybitví u Pardubic (narozen 1. března 1799) se snažil sestrojit svůj vylepšený pluh, který se podobal hoblíku. Tehdy běžně používanou prostou hákovou radlici vytvaroval tak, aby nové ruchadlo půdu nejen obracelo, ale také kypřilo, mísilo a drobilo. K dokonalému tvaru, v podstatě užívanému dodnes, dospěl spolu se svým bratrancem kovářem Václavem Veverkou v roce 1827, kdy s ruchadlem zvaným veverče zorali první brázdy ve Lhotě pod Libčany.
    Jeho vynález se časem rozšířil nejen v českých zemích, ale i v zahraničí a měl obrovský hospodářský dosah. Sám Veverka, prostý rolník neznalý kliček patentního práva a postrádající podnikatelského ducha, nakonec ze svého geniálního vynálezu žádný prospěch neměl.

Tisk
Autor: ČTK


Poslední zprávy:

Zpět


Reakce k článku:

Žádná reakce.

Vložit novou reakci:

Jméno:

Text:

Ochrana proti spamům - vlož telefonní číslo na hasiče:Redakce serveru AgroSeznam.cz nenese odpovědnost za obsah příspěvků čtenářů.
Redakce si vyhrazuje právo mazat či zkracovat texty naplňující skutkovou podstatu trestného činu hanobení rasy, národa a přesvědčení,  příspěvky obsahující vulgární výrazy a urážky a příspěvky dlouhé, jinak nevhodné či nevztahující se k tématu.

Zpět

VYHLEDÁVÁNÍ:
Typ inzerátu:

Datum přidání:

Typ stroje:
Výrobce:

Země/kraj/okres:

Sekce:


Kategorie:


REKLAMA