AgroSeznam.cz je nejnavštěvovanější web v České republice s inzercí použité a nové zemědělské techniky.
A |  A |  A
     

OBSAH

22.2.2009 - Před 60 lety vznikla první JZD a započala kolektivizace

ZÁBAVA -> historie

Před 60 lety vznikla první JZD a započala kolektivizace - zvětšit fotografii
rozorávání mezí

Schválením zákona o jednotných zemědělských družstvech (JZD) začala před šedesáti lety, 23. února 1949, násilná kolektivizace venkova, která od základů proměnila hospodaření na vesnici a postihla statisíce lidí. Sedlákům byla v atmosféře politického zastrašování zabavována a vyvlastňována půda, zvířata, strojový park i nemovitý majetek. Mnozí z nich přišli o všechno. Jistou nápravu majetkových křivd přinesly až polistopadové restituce.
    Nápad sebrat zemědělcům jejich půdu i majetek a združstevnit je, uskutečnili komunističtí soudruzi v Sovětském svazu v letech 1928-1932. Českoslovenští komunisté navázali na jejich snahy rok poté, co se chopili moci. Nicméně mezi nejvyšším vedením nepanovala shoda v otázce provedení kolektivizace. "První dělnický prezident" Klement Gottwald například navrhoval vytvářet nejprve dva až tři roky podmínky a teprve pak provést rychlou a masovou kolektivizaci. Až jeho návštěva Sovětského svazu v září 1948 přiklonila jazýček na vahách na stranu mohutné a rychlé kolektivizace.
    Předehrou k jejímu provedení bylo znárodnění průmyslu a obchodu a zejména přijetí pozemkové reformy na jaře 1948. Do rukou bezzemků, malorolníků a státu se tak dostaly více než čtyři miliony hektarů zemědělské půdy. Nastupující komunistická garnitura tak získala uznání a podporu části drobných a středních zemědělců. Odvrácenou stranou pozemkové reformy byla ale likvidace statkářů a církevního vlastnictví půdy.
    Zákon o JZD, který přijalo Národní shromáždění, nabyl účinnosti 15. března. Definoval hlavní činnosti jednotného družstva, k nimž patřilo scelování půdy, mechanizace zemědělské práce a součinnost při plnění výrobních úkolů v zemědělství. JZD mělo také ze zákona pečovat o ulehčení práce venkovské ženy a zvyšovat kulturní a sociální úroveň venkova.
    První rok po vyhlášení probíhalo združstevňování zvolna, přestože již 1. dubna vyjeli mezi zemědělce propagandisté, kteří přesvědčovali sedláky ke vstupu do družstev. Dobrovolně do nich vstupovali převážně jen nemajetní bezzemci a drobní domkáři. V roce 1949 existovala jen necelá třicítka jednotných zemědělských družstev, obhospodařujících 7000 hektarů polností.
    S nezájmem sedláků se komunistické orgány rozhodly bojovat po svém - nevybíravým nátlakem. Na konci nejvýraznější kolektivizační etapy v roce 1953 již existovalo přes 6500 JZD, spravujících více než dva miliony hektarů zemědělské půdy.
    Totalitní moc používala k náboru sedláků celou řadu donucovacích prostředků. Soukromě hospodařícím rolníkům stát například předepisoval vysoké povinné dodávky obilí, masa a dalších produktů. Za jejich nesplnění jim hrozilo zabavení zásob, nucené výmlaty, peněžité tresty i žalář. Největším vlastníkům režim půdu zkonfiskoval a vystěhoval je do pohraničí, kde museli pracovat jako dělníci na státních statcích. Náhradou za zabrané pozemky dostávali sedláci méně kvalitní a vzdálené pozemky.
    Poté, co Antonín Zápotocký v létě 1953 násilnou kolektivizaci kritizoval, kdy mimo jiné slíbil, "že se nikomu nebude bránit, pokud bude chtít z JZD vystoupit", družstva hromadně opustilo na 70.000 rolníků. Tento odliv zastavila až druhá etapa, která proběhla v letech 1955-1958. Tehdy vzniklo 5345 nových JZD. Na konci druhé etapy existovala družstva ve více než 80 procentech obcí a hospodařila na 84 procentech celkové výměry zemědělské půdy. Koncem roku 1959 existovalo v republice 12.560 JZD. Ta se v následujících letech slučovala ve větší celky.

Tisk
Autor: ČTK


Poslední zprávy:

Zpět


Reakce k článku:

10.1.2016, 16:07 Milan Brožík
Plně souhlasím s článkem:23.2.2009, 9:15 nespokojený zemědělec
10.1.2016, 16:05 Milan Brožík
Plně souhlasím !!!!!!!
21.2.2011, 17:05 Johny
Jistoty pro komunisty byly-bylo z ceho krast... Zkuste si nekdy zjistit, jak tady fungovalo hospodareni pred zlodejema, to budete koukat. O prumyslu nemluve... A prebirat stat ve kterym toho mimo pokrivenejch lidi moc nezbylo, se nedivim, ze to ti nasi politikove nezvladli a nezvladaji, navic kdyz si je vybiraji stejne smyslejici lide jako vy...
23.2.2009, 22:24 radek
ten článek prostě hrůza, pravopis na pět s vykřičníkem, za komunistů byla jen nějaká jistota něčeho pro ty co byli komunisti, jak se dařilo těm ostatním pane?
23.2.2009, 9:15 nespokojený zemědělec
Narodil jsem se v zemědělské rodině v šedesátých letech.Zažil jsem koně kdy navážely do kravínu.Postupně jsem poznával traktory,zetor 25 A,25K,Z30 atd.Jako malej kluk jsem si tak zamiloval zemědělství,že jsem po základní škole se šel učit na zemědělskou školu.Tam nás učily skušení učitelé ,kteří měly velkou praxi v zemědělství.Po ukončení odborného učiliště jsem dál pokračoval na dvuleté střední škole.Po skončení školy jsem šel pracovat jako traktorista abych nabyl skušeností.Svoje skušenosti jsem dostával v Jednotném zemědělském družstvě Mladějov na Moravé,které vedl p Kadlec.Musím říct že pod joho vedením toto družstvo skvétalo,až do jeho důchodu.Potom tam se dostaly takoví odborníci že to družstvo nachaly roskráct až došlo uplnému upatku.Proto se dneska ptám sám sebe co nám donesla slavná revoluce.Aby do čela se dostaly tekoví minystři,aby dovolily zlikvydovat tak vybudované zemědělství,které nám zavyděly ve světě.Kolik vesnic kde fungovalo družstvo a kde lidé měly prácu ,dnes neexistuje.Čím se toho docilylo,že dneska už pomalu jsme odkázáni na jiné staty.Vspomínám na vyprávění mého dědy,že třicátých letech byla bída a to se psaly sedumdesátá leta.A ted se píše rok 2009 .Jsem přesvěčen že to prožijeme taky,protože na jídlo nebudem mít.Bude velká nezměstnanost.Protože co bylo vybudováno tak zaniklo.Ale za to si mužeme sami,kdyby jsme tam do čela nepustily zloděje a neodborníky.Kterém nikdy nešlo o tento národ,ale aby si nahrabaly a na lidi vymýšleli takový zakony že kdo se postaví proti nim tak bude potrstán.A co nakonec říct,že budoucnu v tomto státě uplně zanikne zemnědělství,protože stoho mála co vlastní stát,tak to stačí ještě rosprodat .Nejhorší že nám vládnou takový lide ,kteří za komunistu nedokázaly vůbec nic.Nebyl jsem nikdy v žádné straně,ale za komunistů byla jistota.Ted občan aby se prosil o prácu.Nenechme rozbít to naše zemědělství,postavme se proti těm co tuto krajinu chtějí rosprodat.Lide český a moravský ,ktaří ste závyslí na zemědělství ,konečně zvyhnite své hlavy a postavte se proti týmhle politikům a ukažme jim že zloději nám vládnout nebudou.Nastartujte své traktory a nalošte aby ste mohly ten parlament zasipat hnojem.Z pozdravem nespokojený zemědělec.

Vložit novou reakci:

Jméno:

Text:

Ochrana proti spamům - vlož telefonní číslo na hasiče:Redakce serveru AgroSeznam.cz nenese odpovědnost za obsah příspěvků čtenářů.
Redakce si vyhrazuje právo mazat či zkracovat texty naplňující skutkovou podstatu trestného činu hanobení rasy, národa a přesvědčení,  příspěvky obsahující vulgární výrazy a urážky a příspěvky dlouhé, jinak nevhodné či nevztahující se k tématu.

Zpět

VYHLEDÁVÁNÍ:
Typ inzerátu:

Datum přidání:

Typ stroje:
Výrobce:

Země/kraj/okres:

Sekce:


Kategorie:


REKLAMA