AGRO RUBRIKY
- zpravodajství
- černý den
- rostlinná výroba
- živočišná výroba
- lesnictví
- myslivost
- vinařství
- koně, jezdectví
- včelařství
- zahrada
- další obory...
AgroSEZNAM
MAGAZÍN
AGRO GALERIE
ZÁBAVA
PRAKTICKÉ
AGROSEZNAM
OBSAH
30.3.2009 - Neplodnost samců Zubroně vedla ke konci křížení zubra a skotu
AGRO RUBRIKY -> živočišná výroba
Rychle přibývali na váze, vydrželi venku v mraze i horkém létě, jejich maso bylo chutné a navíc s nízkým obsahem cholesterolu, ale bohužel samci byli neplodní. Proto skončili polští odborníci a zemědělci s křížením zubrů a skotu. Jeden pár chovají ještě ve východopolském Bělověžském národním parku, jenž se proslavil záchranou zubrů, kterým hrozilo vyhynutí. Je ale naděje, že se výjimečná pochoutka do jídelníčku luxusních restaurací vrátí.
První pokusy s křížením zubrů učinili Poláci v polovině 19. století. "V roce 1847 Leopold Walicki začal s křížením a získal tímto způsobem 15 kusů," řekl ČTK nadlesní parku v Bělověži Jerzy Dackiewicz. Na začátku dvacátého století s pokusy pokračovali ruští odborníci na Krymu a po druhé světové válce se průzkumy v této oblasti vrátily zpátky do Polska.
Čtyři kusy vychovali v Plocku a v roce 1958 se křížení přestěhovalo do Bělověžského národního parku. "Do roku 1976 se narodilo 71 kříženců," doplnil Dackiewicz.
Jméno dali křížencům čtenáři časopisu Przekrój. V roce 1969 vyhrál "zubroň" v soutěži o nejlepší název nového zvířete. "Nadšení bylo v Polsku velké, zubroni rychle přibývají na váze. Tele zubra váží po narození 25 kilogramů a zubroně od 50 do 60 kilogramů, po třech měsících už mají 200 kilogramů, po roce 600 kilogramů," uvedl nadlesní. Dospělí samci mohou vážit přes 1000 kilogramů. "Největší u nás měl 1300 kilogramů," pochlubil se Dackiewicz.
Kromě toho je zubroň velmi odolný vůči počasí, lze ho chovat celý rok venku, nepotřebuje chlév a je nenáročný na stravu. Z křížence narozený samec je ale neplodný, kráva sice ano, ale opakované křížení vede k tomu, že později v genech převáží buď zubr nebo kráva. "Chov se nevyplácel, v každém by musel být zubří samec, a to nejde s ohledem na to, že zubři mohou být pro lidi nebezpeční," vysvětlil nadlesní. Podotkl ale, že v jednom hospodářství ve Velkopolském vojvodství se k chovu kříženců zase vracejí.
"Maso je vynikající, pochoutka, podobné telecímu, vysoce kalorické s malým obsahem cholesterolu, lze zpracovat každou část," přiblížil Dackiewicz lahůdku. "Jezdili si pro něj hlavně Němci a Italové, prodalo se všechno," dodal.
Pokud se zubroní maso vrátí na stůl, bude to asi velmi drahá polská specialita. Hospodářství, které se ke křížení vrací, zatím zřejmě počítá, zda se mu chov zubroňů vyplatí.

Poslední zprávy:
Reakce k článku:
Žádná reakce.
Vložit novou reakci:
Redakce serveru AgroSeznam.cz nenese odpovědnost za obsah příspěvků čtenářů.
Redakce si vyhrazuje právo mazat či zkracovat texty naplňující skutkovou podstatu trestného činu hanobení rasy, národa a přesvědčení, příspěvky obsahující vulgární výrazy a urážky a příspěvky dlouhé, jinak nevhodné či nevztahující se k tématu.
Neplodnost samců Zubroně vedla ke konci křížení zubra a skotu - / živočišná výroba /
Rychle přibývali na váze, vydrželi venku v mraze i horkém létě, jejich maso bylo chutné a navíc s nízkým obsahem cholesterolu, a ... Neplodnost samců Zubroně vedla ke konci křížení zubra a skotu - / živočišná výroba /Agro Novinky - zemědělské zpravodajství, rubriky, odkazy | Živočišná výroba | Rostlinná výroba | Ekologické zemědělství | informace Neplodnost samců Zubroně vedla ke konci křížení zubra a skotu - / živočišná výroba /
Copyright © 2007 - 2025 AgroSeznam s.r.o | created by web-evolution.cz |Kreslené vtipy | Čertův krb |