AgroSeznam.cz je nejnavštěvovanější web v České republice s inzercí použité a nové zemědělské techniky.
A |  A |  A
     

OBSAH

26.6.2009 - Předseda ASZ Mělník: Řešení mléčné krize bych hledal raději jinde než na dálnicích.

AGRO RUBRIKY -> živočišná výroba

Předseda ASZ Mělník: Řešení mléčné krize bych hledal raději jinde než na dálnicích. - zvětšit fotografii

Prezident Agrární komory Jan Veleba 23.6. v rozhovoru pro Lidové noviny uvádí, že viníky současného stavu jsou obchodní řetězce svou vysokou marží a mlékárny svým vzájemným podrážením. Jakoby se krize vyhnula zemím s nízkým podílem řetězců na trhu. Jakoby snaha mlékárny prodat a utržit byla opovrženíhodná, zatímco tentýž jev u chovatelů je pro pana prezidenta jaksi pochopitelný a normální. Vždyť naši chovatelé se –viděno stejnou optikou – v tomto krizovém období také podrážejí, také přistupují na diktát mlékárny v otázce ceny, a já se jim nedivím. Chtějí utržit. Nyní se někteří z nich chystají svou situaci, potažmo krizi svého odvětví, vyřešit na příští pondělí plánovanou blokádou dálnic a skladů hypermarketů. Obávám se, že tam se žádné řešení nenalézá, dokonce nesdílím ani optimismus Jana Veleby k očekávanému pochopení od (motoristické) veřejnosti. Jsem však zvědav, jestli vyzve prezident AK zablokované řidiče k vyšší konzumaci mléka nebo jestli jim objasní, že potřebuje větší část jejich daní k tomu, aby pomohl chovatelům dojného skotu. Jiné řešení totiž, kromě zavedení minimálních cen mléka, se nenabízí. Tam ovšem není jasné, kdo přinutí mlékárny za tuto cenu vykoupit všechno nabídnuté mléko, nebudou-li mít na ně zajištěn odbyt. A nebude-li všechno mléko vykoupeno, někdo, možná přímo někdo z protestujících, bude v ruce mít černého Petra a půjde z kola ven. Nebude to však pro jeho neschopnost vydržet v krizi déle než ostatní, pro neschopnost uspět v konkurenci cenou nebo kvalitou. O jeho konci totiž rozhodne pracovník mlékárny, v lepším případě podle výhodnosti pro mlékárnu, v horším … Na místě chovatele, chystajícího se na protest, bych si právě dopady navrhovaných opatření nechal od Jana Veleby podrobně vysvětlit. Jsme nakonec už velcí kluci a víme, že zázrak přinášející spásu se dostaví jen zřídka. Všechna ostatní řešení něco stojí, buď peníze, nebo úsilí, někdy pláč a skřípění zubů. A platit se bude, jde jen o to, aby platil ten správný. Osobně si chovatelů obecně velmi vážím a považuji zejména chov skotu z celé řady hledisek za velmi důležitou součást zemědělství. Příčiny jeho snižujícího se rozměru v naší republice bych, stejně jako řešení mléčné krize, hledal raději jinde než na dálnicích.

Ing. Jiří Kejkrt, předseda ASZ Mělník

www.asz.cz

 

Tisk

Poslední zprávy:

Zpět


Reakce k článku:

Žádná reakce.

Vložit novou reakci:

Jméno:

Text:

Ochrana proti spamům - vlož telefonní číslo na hasiče:Redakce serveru AgroSeznam.cz nenese odpovědnost za obsah příspěvků čtenářů.
Redakce si vyhrazuje právo mazat či zkracovat texty naplňující skutkovou podstatu trestného činu hanobení rasy, národa a přesvědčení,  příspěvky obsahující vulgární výrazy a urážky a příspěvky dlouhé, jinak nevhodné či nevztahující se k tématu.

Zpět

VYHLEDÁVÁNÍ:
Typ inzerátu:

Datum přidání:

Typ stroje:
Výrobce:

Země/kraj/okres:

Sekce:


Kategorie:


REKLAMA